Zaginęło w akcji #18 – kreskówka „Operation: Aliens”

dnia

Ksenomorfa, kosmiczną bestię Hansa Rudolfa Gigera, którą do życia powołał ostatecznie Ridley Scott oraz Dan O’Bannon w kultowej produkcji „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, zna każdy fan sci-fi oraz grozy – umówmy się, że tej facjaty nie sposób jest zapomnieć. Ale wiecie, że oprócz filmów, komiksów czy gier wideo… była również szansa na serial animowany z tą pozaziemską istotą?

operation aliens logo

O sprawie dowiedziałem się stosunkowo niedawno, a warto o niej napisać, choćby z okazji premiery filmu „Obcy: Przymierze”. Okazuje się, że w 1992 roku przymierzano się do realizacji kreskówki, której roboczy tytuł brzmiał „Operation: Aliens”. Prace koncepcyjne zbiegły się z debiutującym wówczas w kinach „Obcym 3”, za którego reżyserie odpowiadał David Fincher. Choć kto wie, może nad projektem kombinowano już wcześniej – to bardzo możliwe, zwłaszcza że animowany serial miał nawiązywać do pierwszej odsłony cyklu, ale przede wszystkim do drugiej, a więc „Obcy – decydujące starcie” Jamesa Camerona.

Operation - Aliens2.

„Operation: Aliens” miało stanowić widowisko, w którym główne role przypadłyby Ripley oraz Hicksowi, natomiast w całości przewidywano również miejsce dla innych członków słynnej operacji na księżycu LV-426, a więc Drake’a, Apone’a, Bishopa oraz Vasqueza. Telewizyjna historia była ponoć pomyślana jako opowieść o grupie szybkiego reagowania – swoistych pogromców obcych. Nieco awanturniczo, a także… z humorem.

Operation - Aliens4.

Akcenty komediowe – coś na rozwianie mroku – byłyby zresztą wskazane, jako że głównymi adresatami całości miały być dzieciaki. Planowano, że emisja odbywałaby się w sobotnim paśmie z kreskówkami dla najmłodszych. Pomysł, coby nie mówić, dosyć karkołomny ze względu na to, jaki charakter ma ta filmowa franczyza.

Operation - Aliens1.

Nic zatem dziwnego, że projekt spalił na panewce – może i zresztą słusznie? Wydaje się, że główną przyczyną niezrealizowania animacji była artystyczna i komercyjna porażka filmu „Alien 3”, która spowodowała, iż włodarze FOXa zawiesili projekt. Do dzisiaj ostały się nam natomiast grafiki koncepcyjne z pilotażowego odcinka niezrealizowanej serii, a także… zajawka reklamy telewizyjnej figurek, które miały zostać wypuszczone do sprzedaży wraz z premierą kreskówki. Ostatecznie na rynku pojawił się jedynie model niezniszczalnego Ksenomorfa. Z kolei na bazie marki „Operation: Aliens” zrealizowano między innymi grę planszową. Łapcie reklamówkę – wspomnień czar!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s