Zaginęło w akcji #20 – nieodkryta magia, „Harry Potter: The Animated Adventures”

dnia

Czy wiecie, że zanim przystąpiono do realizacji aktorskich filmów na podstawie książek z serii „Harry Potter, to wcześniej, niedługo po nabyciu praw kreatywnych przez Warner Bros., zastanawiano się nad… stworzeniem animacji? Za sterami projektu widziano Stevena Spielberga. A widzicie! Tak było.

harry poter - the animated adventures

Wytwórnia Warner Bros. zapewniła sobie prawa do ekranizacji za wykupienie licencji, która w 1999 roku opiewała na kwotę miliona funtów brytyjskich. Umowa obejmowała wyprodukowanie czterech filmów – co ciekawe, na sklepowych półkach w Wielkiej Brytanii znajdowały się wówczas raptem dwa pierwsze tomy sagi o czarodziejach. Amerykanie nie byli zatem do końca pewni swego.

Nic dziwnego, że zdecydowano się wówczas na rozmowy z dodatkowym partnerem biznesowym, dzięki któremu koszta realizacji mogłyby zostać rozdzielone po połowie. I tak padło na DreamWorks, którą w 1994 roku założyło trio – David Geffen, Jeffrey Katzenberg oraz Steven Spielberg. Ten ostatni miał zająć się reżyserią filmu, który początkowo był pomyślany jako… miks różnych motywów z wydanych dotychczas książek zrealizowanych w formie animacji. DreamWorks udowodniło już wówczas zresztą, że potrafi tworzyć kreskówkowe hity – „Mrówkę Z” (1998) oraz „Króla Egiptu” (1998).

animowany harry poter1

Wszystko zmieniło się jednak z momentem pojawienia się książkowego pierwowzoru Rowling na amerykańskim rynku. Opowieść o Potterze szybko okazała się być bestsellerem, a Alan Horn, nowy zarządca Warner Bros., postanowił, że całą serię zekranizuje jednak wyłącznie Warner Bros. Pierwszym z serii siedmiu filmów aktorskich był oczywiście „Kamień Filozoficzny” z 2001 roku w reżyserii Chrisa Columbusa. Cóż, póki co pozostaje wyczekiwać nam jakiegoś kreskówkowego projekciku!

PS Ilustracja na początku wpisu została zrealizowana przez Stephena Byrne’a. Scenka w pubie Pod Trzema Miotłami to wizualizacja Tristyna Pease’a. Ilustracja po lewej stronie to dzieło Anny Lambelet. W poniższej galerii znajdziecie też kilka innych czarownych prac:

Jeden Komentarz Dodaj własny

  1. giera pisze:

    chyba dobrze się stało, że nie powstała ta animacja.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s