„Alicja w Krainie Czarów” – Kathryn Beaumont, czyli prawdziwa Alicja ze świata fantazji

dnia

Dzisiaj mija cudownie nieokrągła, bo 152 rocznica publikacji „Alicji w Krainie Czarów”. Pierwsze wydanie powieści ukazało się 4 lipca 1865 roku. Z tej okazji (a zresztą, nie tylko!) mała ciekawostka związana z historiami rysunkowymi.

Kathryn Beaumont - Alicja w Krainie Czarów

A konkretnie „Alicji w Krainie Czarów” z 1951 roku – warto dodać, że film jest kombinacją dwóch książek Lewis’a Carroll’a. Są to „Alicja w krainie czarów” oraz „Po drugiej stronie lustra”. Produkcja Walta Disneya na dobre spopularyzowała wyobrażenie tytułowej bohaterki jako uroczej blondyneczki. Czy wiecie jednak, że słynny wizerunek animowanej niewiasty w białym fartuszku i niebieskiej sukience został zainspirowany – ba, żywcem wzięty – z realnej postaci? Bo Alicja to tak naprawdę Kathryn Beaumont.

Kathryn Beaumont - Alicja w Krainie Czarów5

Beaumont to angielska aktorka, która nie tylko użyczyła głosu w animacji „Alicja w Krainie Czarów”, lecz także stała się inspiracją do wizualizacji bohaterki znanej z twórczości Lewisa Carrolla. Disney wybrał ją na castingu, gdy Kathryn miała zaledwie 10 lat. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć, w jaki sposób tworzono niektóre ze scen filmu. Animatorzy Disneya potrafili wyczarować zaiste magiczne obrazy!

PS Dla uściślenia warto dodać, że pierwowzorem literackiej postaci Alicji z „Alicji w krainie czarów” autorstwa Lewisa Carrolla (pseudonim Charlesa Dodgsona) była natomiast niejaka Alice Liddell! Poniżej zaś krótki materiał filmowy:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s