„Droga do Odrodzenia – Superman: Lois i Clark” – Człowiek ze Stali zwiastunem nowego DC!

W komiksach spod szyldu DC Comics niedawno nastąpił kolejny przełom. Mowa tutaj o inicjatywie „Rebirth” (po polsku „Odrodzenie”), a więc restarcie superbohaterskiego uniwersum. Od niedawna mamy szansę, aby poznać wydarzenia, które doprowadziły do wspomnianego odświeżenia mitologii współczesnych herosów. Wszystko za sprawą albumu „Odrodzenie – Droga do Odrodzenia: Superman – Lois i Clark”.

superman - droga do odrodzenia

Komiks ze scenariuszem Dana Jurgensa – prawdziwego weterana, jeśli chodzi o perypetie trykociarzy – oferuje bardzo ciekawe spojrzenie na wycinek superbohaterskiej mitologii DC. Jest to bowiem opowieść, w której tytułowy heros, Człowiek ze Stali, wraz ze swoją żoną Lois Lane oraz synkiem Jonathanem trafia na alternatywną Ziemię – to między innymi pokłosie wydarzeń zainaugurowanych w albumie „Flashpoint – Punkt krytyczny” Andy’ego Kuberta oraz Geoffa Johnsa, obecnego szefa DC, jednej z najbardziej wpływowych osób w branży.

Jak dowiadujemy się z posłowia, którego autorem jest Tomasz Sidorkiewicz, tłumacz i znawca komiksów, wydarzenia przedstawione w omawianym tytule są również wynikiem miniserii „Konwergacja”, w której „bohaterowie z rozmaitych miast z różnych równoległych Ziem stanęli do walki na śmierć i życie”. Ponadto dowiadujemy się, że w finale tej opowieści „Superman z Lois Lane i małym Jonathanem zostali przeniesieni przez Brainiaca do świata, który powstał po Flashpoincie – do Nowego DC Comics, na główną Ziemię. Świata, w którym wydarzenia toczyły się od nowa. Świata, w którym już istniał jeden Superman…”  I to właśnie tę inkarnację superherosa mamy szansę poznać w prezentowanym albumie.

dan jurgens

Do rozpisania tak złożonej historii, która ma być nie tylko wprowadzeniem do kolejnego restartu uniwersum, ale również usystematyzowaniem wiedzy i nakreśleniem podstaw dla nowego kanonu, oddelegowano Dana Jurgensa. Na koncie cenionego scenarzysty i rysownika znaleźć można między innymi przełomową opowieść „Śmierć Supermana” z 1992 roku (wśród niedawnych zapowiedzi znaleźć można informacje o planowanej adaptacji komisu w formie filmu animowanego), rzeczony współpracował również przy seriach poświęconych postaci Batmana, Green Arrowa, Aquamana czy Ligi Sprawiedliwości,  powołał do życia Doomsdaya oraz Cyborga Supermana, legendarnych przeciwników Kryptonianina.

W komiksie „Droga do Odrodzenia: Superman – Lois i Clark” Jurgens przedstawia, co może być nieco zaskakujące, w gruncie rzeczy obyczajową historię o ziemskiej rodzinie Supermana, której członkowie w alternatywnej rzeczywistości posługują się nazwiskiem White. Familia musi bowiem zmagać się z problemami adaptacyjnymi do zupełnie nowej – i to dosłownie – rzeczywistości. Oczywiście nie brakuje również niecodziennych zmagań i kosmicznych perypetii, a to dlatego, że Kal-El, głowa rodziny, nie zamierza przerywać swojej superbohaterskiej aktywności. Zarówno on, jak i Lois, dziennikarka rozpracowująca tak zwany Intergang, działają z ukrycia, nie chcąc ryzykować życiem swojego syna.

 

Pytany o to, kim tak naprawdę jest Superman, którego poznajemy w „Drodze do Odrodzenia” Jurgens odpowiada w następujący sposób: „myślę o nim jako o nowej osobie. Istnieją przygody z jego przeszłości, których jeszcze nie widzieliśmy. Jak narazie wybraliśmy niektóre z najlepszych aspektów jego dziejów, obejmujących zarówno serię „Superman” z „Nowego DC”, jak i przed wydarzeniami z „Flashpointu”, aby to wszystko zadziałało”. Jurgens skupia się na przedstawieniu wzajemnych relacji w rodzinie Supermana, ale również ukazaniem zdecydowanie szerzej zakrojonej intrygi, w której istotnym elementem jest potężny artefakt znany jako Kamień Niepamięci.

„Droga do Odrodzenia: Superman – Lois i Clark” to wspólne dzieło Dana Jurgensa oraz Neila Edwardsa, Marco Santucciego, Stephena Segovii oraz Lee Weeks – zespołu artystów odpowiedzialnych za szatę graficzną albumu. Warto dodać, że w sierpniu ukaże się kolejny komiks prowadzący do projektu „Odrodzenie”, a więc „Superman – Ostatnie dni Supermana”, natomiast już od września będziemy mieć szansę, aby poznawać regularne serie z odświeżonego uniwersum DC za sprawą nowych przygód Człowieka ze Stali, Batamana, Green Arrowa oraz Suicide Squad.

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Egmont.

klub-swiata-komiksu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s