„Władza: Pora demonów” – świat ludzkich zwierząt – recenzja komiksu

dnia

Panowanie, rządy, przywództwo, a co za tym idzie kontrola, moc i siła – niekiedy dzika, wręcz zwierzęca. Takimi tropami skojarzeniowymi można podążać, gdy odczytuje się komiks „Władza: Pora demonów”, pierwszy album z serii duetu Runberg-Boiscommun.

Świat rozrysowany na kartach komiksu zmienił się nie do poznania. Nie należy on już do ludzi, lecz zwierząt. A właściwie – zwierząt, które przypominają ludzi. Nie są bowiem nieokrzesane, ale inteligentne. Rasy, które wyeowulowały z gatunków zwykłych zwierząt żyjących w czasach, gdy Ziemią rządzili ludzie: tygrysów i lwów, bizonów i orangutanów, kotów, lisów, gepardów, dzików… Właśnie, istotny jest fragment mówiący o tym, że „Ziemią rządzili ludzie”. Czas przeszły. Bo świat zmienił się nie do poznania.

W wyniku różnorakich kataklizmów – tak naturalnych, jak i wywołanych przez ludzi, choćby wojen nuklearnych – cywilizacja człowieka została zniszczona. Czy ostatecznie? Czy jest nie do odtratowania? Czas zapewne pokaże. Faktem jest natomiast to, że po dumnych przedstawicielach homo sapiens zostały jedynie ruiny dawnyh świątyń, domów, drapaczy chmur. Dziedzictwo, które w przyszłości straci na swoim pierwotnym znaczeniu, a służyć będzie… przetrwaniu.

Bo Runberg, twóraca serii „Konungowie” czy „Podboje”, postanowił tym razem poeksperymentować ze stylistyką post-apokaliptyczną i pożenić ją z konwencją spod znaku opowieści drogi. Stąd też zdewastowany świat przyszłości poznajemy w nieustannym ruchu, a dokładnie w czasie swoistej pielgrzymki głównych bohaterów komiksu, trójki najemników – Izaaka, Oktawii oraz Patakriusza, którzy za uiszczeniem stosownej opłaty dbają o bezpieczeństwo arystokratów podążających do sanktuariów. Miejsca, w którym można przetrwać czas zwany jako… pora demonów.

Nie wiadomo do końca, jakie niebezpieczeństwo kryje się pod diaboliczną nazwą. Sylvain Runberg postanowił, że będzie to owiane mgiełką tajemnicy, którą poznaje się stopniowo i nieśpiesznie. Rewelacyjny jest jednak już sam pomysł uczynienia z ludzkiej cywilizacji swoistego cmentarzyska. Świat, w którym poruszają sięzantropomorfizowane zwierzęta, budzi dosyć upiorne skojarzenia. Bywa filozoficznie, bywa poruszająco. Ale! Mroczna nastrojowość równoważy się z awanturniczym sznytem całej historii. Bo „Władza” to walka o przetrwanie – w scenach konfrontacyjnych dookreśłony zostaje zresztą charakter poszczególnych bohaterów. Ich stosunek do śmierci, odpowiedzialności za drugiego, przywiązania i etosu wojownika.

Runberg kreśli bardzo intrygujący obraz świata, który posiada wyczuwalny potencjał odsyłajacy choćby do tematyki związanej z niewolnictwem czy relacji panujących pomiędzy ucieśnionymi, niższymi warstwami społeczeństwa a panującą arystokracją. Wypada mieć natomiast nadzieję, że do ciekawej ekspozycji uniwersum dołożone zostaną w kolejnych tomach elementy nieco bardziej zaskakujące. Bohaterowie powinni zyskać nieco na wyrazistości, co jest jednak możliwe z uwagi na tajemnice z ich przeszłości.

Intrygujący obraz świata jest wynikiem nie tylko talentów scenopisarskich, ale też pewnej ręki i umiejętności plastycznych Olivera Boiscommuna, którego wyrazista kreska, dbałość o oddanie anatomicznych detali zwierzęcych-ludzi, a także interesujaco skomponowane kadry, w których emocje zapisane na twarzy bohaterów korespondują ze zmieniającą się naturą nieprzyjaznego świaa jutra. Czarowne wizualia stworzone z rozmytych, za to ciepłych barw.

„Władza: Pora demonów” budzi pozytywne emocje związane z całkiem oryginalnym wykorzystaniem konwencji post-apokaliptycznej. Runberg to twórca bardzo świadomy własnego warsztatu, stąd też z niecierpliwością wypada czekać na kolejny rozdział historii o końcu świata ludzi i początku uniwersum zwierząt.

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Egmont!

klub-swiata-komiksu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s