„Tymek i Mistrz”, tom 1 – magia z humorem – recenzja komiksu

Odrobinka absurdu, znacząca reprezentacja postaci magicznych, wyraziste puenty, silne akcenty komediowe i masa pomysłów na fabuły. Oto krótki i skuteczny przepis na czarowną, nomen omen, a także jawnie humorystyczną serię fantasy. Dobrą, bo polską. Taki jest właśnie „Tymek i Mistrz”.

tymek-i-mistrz

Historie stworzone piórem Rafała Skarżyckiego oraz pędzlem Tomasza Leśniaka mienią się zadziwiającą różnorodnością – nie tylko barw, bardzo intensywnych zresztą – ale także idei, konceptów na opowieści. Twórcza swoboda, z którą potraktowano konwencję fantasy jest wyczuwalna i atrakcyjna zarówno dla mniejszych, jak i nieco większych miłośników tego popularnego gatunku.

W postaciach Tymka i Mistrza, głównych bohaterów serii, można odnaleźć uniwersalne cechy osobowości. Głód wiedzy, pragnienie przygód, chęć samodoskonalenia z jednej strony, a z drugiej… niechęć do domowych porządków, zapominalstwo, roztrzepanie – w osobach czarodzieja i jego ucznia uwidacznia się pewien kontrast, ale też zadziwiająca chemia, dzięki której z pasją odkrywa się nowe historyjki.

tymek-i-mistrz-1

A są one autentycznie czarowne! Na przykład rozwiązanie sekretu nawiedzonej kopalni, próba uspokojenia olbrzyma, pomoc dla rycerza bez trwogi i księżniczki bez urody, misja dotycząca egipskiego sfinksa, konfrontacja z gigantyczną ośmiornicą, która pragnie chwili ciszy czy znalezienie recepty dla wampira cierpiącego na małe niestrawności po czosnku. Humor sytuacyjny i parodia znanych motywów – coś pięknego.

Leitmotivem serii są magiczne starcia, które rozgrywają się pomiędzy duetem tytułowych bohaterów a Wielkim Psujem oraz jego uczniem Popsujem. Epicka walka reprezentantów dobra i zła potraktowana jest tutaj oczywiście z przymrużeniem oka, autorom udaje się zaś tworzyć powiastki dalekie od schematów. Skarżycki bawi się fabularnymi pomysłami, a Leśniak kreśli estetyczne, bogate w szczegóły, skrzące się od wszystkich kolorów tęczy, cudowne przedstawienia

tymek-i-mistrz-1

Lektura pierwszego tomiku poświęconego niezwykłym przygodom z życia Tymka i Mistrza wprowadza w znakomity nastrój. Odpowiednie stężenie humoru, przygodowej akcji i parodystycznego podejścia do gatunku fantasy przysporzy niemałej frajdy – tak dla dużych, jak i małych!

Za egzemplarz komiksu serdeczne podziękowania dla wydawnictwa Kultura Gniewu!

kultura-gniewu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s